This is a really interesting and important idea to consider when talking about the relative cost of something versus the product it is made from. Consider the example of a cake. If you can make a cake from scratch, you can probably make it from less. But what if you can make the cake from a pre-made pound cake? Or if you can make a cake from a pre-made pound cake that is a little bit different than what you’ve seen or bought.

Marginal cost is the price of a product that is less than its full value, thus the cake you can make from a pound cake is less than the cake you can make with a pound cake of the same composition. In a very loose sense, marginal product is how much you could have gotten out of a pound of cake if you had to make the cake from scratch.

You can make the cake from a pound cake that you can make from scratch, but make it from a pound of brownie dough and then you can make it from a pound of bread dough and then you can make it from a pound of milk and then you can make it from a pound of cream and then you can make it from a pound of chocolate. There’s no point in making cake from scratch.

By the same logic, marginal cost is how much you spent buying a pound of flour. So as a rule, the marginal product of something should be less than the marginal cost. This is one of those areas where my wife and I have some disagreements. She’s a great cook, but we’re not exactly in the same league.

A “marginal cost” is the price for which you are willing to buy an item. Its a very simple concept, but you can look it up. In this case, it basically means the price you would pay for a loaf of bread. So for a loaf of bread you have to pay marginal cost of $1.80. So for a pound of flour you have to pay marginal cost of $1.20.

For most people this means that marginal cost is less than the marginal product. For most people, that is a good thing. The problem is that a marginal product is not quite a product. It’s the product where the price is fixed. Its the product where the cost is variable. It’s almost like one can calculate the marginal product for a loaf of bread by saying, “well the price of a loaf of bread is 1.80.

This is a problem because you can’t just “change the price” of a loaf of bread. But the marginal product is a variable price. So what people usually do is they change the price of a loaf of bread by making it cheaper, or more expensive, or more expensive, or something else. And that’s ok, but often it’s not a very good solution because it doesn’t really solve the problem.

The problem with marginal cost and marginal product is that they are not independent. If you start in one place, you can only increase the marginal cost, not the marginal product. So if you start with 1.80, you cant go to 2.00, but you can go to 1.90. The more you change, the less you have left and the more you get for it.

Marginal cost is the amount you can save by not buying something. Marginal product is the amount of the item that you are buying. So the more you can cut out of the cost (buy less, use less, etc.) the more you will have to spend to get the same amount of that item.

marginal cost to marginal product. If I go out and buy a ton of things, and they are all cheap, and you buy 10 of them and make 5 of them, you can only reduce the cost by 5 if you don’t buy one more. In this case, the more you cut out of the cost, the less you have left and the more you get for it.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here